Nie tylko my pamiętamy…

20 czerwca 2017r. był kolejnym ważnym dniem dla nauczycieli i uczniów Publicznego Gimnazjum im. kpt. pil. Tadeusza Sędzielowskiego. Na cmentarzu parafialnym w Łagowie, przy nagrobku naszego patrona, zgromadzili się ci, którzy pamiętają o jego bohaterstwie.

Na pomniku została umieszczona replika śmigła samolotu PZL P-11c, którym latał kapitan Sędzielowski. Jego wykonawcą jest Pan Krzysztof Komenda, członek Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej, które ufundowało śmigło.

Na uroczystości gościliśmy: Wójta Gminy Przyłęk Pana Mariana Kuś, Ks. Proboszcza Kazimierza Tynkowskiego, Pana Andrzeja Radka-zastępcę Burmistrza Świdnika, Panów Kazimierza Bachanka i Kazimierza Patrzałę-radnych miasta Świdnik, członków Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, Pana Marcina Magierę-asystenta Posła na Sejm RP Pana Artura Sobonia oraz dyrektorów z pocztami sztandarowymi ze szkół podstawowych w Łaguszowie, Grabowie n.Wisłą i Babinie.

Po złożeniu hołdu naszemu patronowi oraz nieznanemu saperowi, który również spoczywa w tej mogile, nastąpiprzecięcie wstęgi przez zaproszonych gości.

Ksiądz Kazimierz Tynkowski odmówił modlitwę w intencji wszystkich żołnierzy poległych w walce o wolność naszej Ojczyzny.

Uczestnicy uroczystości podkreślali w swoich wypowiedziach, jak ważna jest świadomość tego, jak wiele kosztowało Polaków prawo do niepodległości oraz to, że należy pielęgnować pamięć o ludziach i ich czynach, które są fundamentem istnienia naszego społeczeństwa, narodu i państwa.

Właśnie, dlatego, siedem lat temu, wybraliśmy na patrona naszej szkoły kpt. pil. Tadeusza Sędzielowskiego, który poległ broniąc polskiego nieba. To tu zginął, walcząc z niemieckimi myśliwcami i to tu został pochowany, z dala od swojego rodzinnego miasta-Krakowa. Staramy się kultywować pamięć o patriotyzmie i bohaterstwie kapitana Sędzielowskiego, którego wzorzec pomaga nam wychować naszych gimnazjalistów na godnych obywateli i dobrych ludzi. Mamy nadzieję, że ta szczególna postać będzie dla nas symbolem najwyższych wartości-honoru i godnego wypełniania obowiązków wobec Ojczyzny.

Bardzo dziękujemy za przybycie wszystkim gościom, a szczególnie Stowarzyszeniu Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej, którzy, tak jak my, pamiętają o naszym bohaterskim patronie.

Hanna Pastuszko

Dorota Kustra